W piątek, 10 listopada br. odbyły się w naszej szkole obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W przygotowanej przez społeczność szkolną uroczystości wzięła udział Kurator Oświaty Województwa Mazowieckiego, pani Aurelia Michałowska.

Uroczystość otworzył pan dyrektor Artur Górecki, następnie po odśpiewaniu hymny Gaude Mater i Bogurodzicy rozpoczął się przygotowany przez uczniów, pod opieką pani Sylwii Jurkowskiej, montaż słowno-muzyczny zorientowany wokół walk o Lwów. Przybliżona została historia zbrojnego sporu z listopada 1918 roku, w której wzięło udział między innymi mnóstwo młodych patriotów, którzy do historii przeszli jako Orlęta Lwowskie. Narrację historyczną w wykonaniu Jana Lorenca i Szymona Frycholca przeplatały wzruszające recytacje uczniów szkoły podstawowej: Karola Czarneckiego i Oskara Pałyski. Istotną i obszerną częścią spotkania były śpiewy patriotyczne, przygotowane przez chór szkolny, prowadzony przez p. Małgorzatę Szarek. Zespół przygotował wiele utworów, które z wielkim zaangażowaniem i dzięki przygotowanym na tę okazję śpiewnikom wykonywała wspólnie cała społeczność szkolna.

Uroczystość patriotyczna zakończyła się wystąpieniem pani Aurelii Michałowskiej – Kurator Województwa Mazowieckiego, która zaszczyciła swoją obecnością społeczność szkolną. Pani Kurator wyraziła radość z możliwości udziału w uroczystości patriotycznej w Szkole Akwinaty. Mówiła, że atmosfera stworzona przez wspólne śpiewy udzieliła się i jej samej. Podkreślała, że uczniowie Szkół Akwinaty, to elita lokalnego środowiska i że miło patrzy się na tak zaangażowaną młodzież, która ma stworzone wspaniałe warunki, zarówno lokalowe jak i edukacyjne, do zdobywania wiedzy. „Polska, to wy. Polska, to my. Pogratulujcie waszym rodzicom was samych oraz wyboru szkoły, jakiego dokonali, posyłając was do Akwinaty” – podsumowała Pani Kurator.

Galerie zdjęć z uroczystości dostępne są na szkolnym Instagramie i profilu FB