“Słowo jest wielkim mocarzem”, mawiali starożytni retorzy. Dziś wydaje się, że jeszcze większym mocarzem jest obraz, zwłaszcza obraz ruchomy – czy jest to “setka” w telewizyjnych wiadomościach, czy klip w internecie, czy wreszcie film wyświetlany w multipleksie: obrazy stanowią dziś podstawowy sposób opowiadania. Opowieść Grecy nazywali mythosem – mitem. Słowo zaś – logosem, choć ten sam wyraz oznaczał również rozum i naukę.

Chcę zaproponować Państwu podróż po współczesnych mythosach – tych wytwarzanych w hollywoodzkiej Fabryce Snów i nie tylko. Podróż jednak wyjątkową, bo przewodnikiem w niej będzie dla nas logos: myśl wyrażona w słowach. I nie byla jaka myśl, bo myśl filozofów – starożytnych i współczesnych, których często zapomniane już słowa wciąż żyją, niekiedy życiem dość tajemniczym, pod powierzchnią znanych nam obrazów. Pytając o rozumność współczesnych mitów możemy dowiedzieć się więcej niż obiecują nam plakaty kinowe…

Czy nauka i wiara muszą się wykluczać? – zapytamy św. Tomasza i… Petera Weira. Co może powiedzieć Kartezjusz o lękach życia w Matriksie? Czy Król Edyp byłby dziś skrytobójcą zakochanym w Angelinie Jolie? Spotykając się z Alfredem Hitchcockiem trafimy niespodziewanie na Fryderyka Nietzschego i René Girarda; David Lynch wyjaśni nam czym jest freudowska psychoanaliza, a Andriej Tarkowski postawi przed nami fundamentalne pytania dotyczące istoty piękna i sztuki.

To tylko niektóre wątki, które podejmiemy w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Akwinaty. “Miłośnicy mitów są już w pewnym sensie miłośnikami mądrości (filo-zofami)”, zauważył Arystoteles. Kto potrafi się jeszcze dziwić, niech przyjdzie filozofować z nami!

Piotr Kaznowski

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w poniedziałki o godz. 18.30. Pierwsze spotkanie 24 października.

Koszt uczestnictwa: 20 zł.