W 2014 roku minęło równo 100 lat od czasu, kiedy została zakończona budowa Wąskotorowej Kolei Jabłonowskiej (16 kwietnia 1914 roku).

Dzięki inwestycji w tę linię kolejową nastąpiło ożywienie gospodarcze i kulturalne oraz rozwój uzdrowiska Otwock. Transport nią stał się podstawą obiegu towarowego w okolicy. Kolejka okazała się w latach pierwszej i drugiej wojny światowej „drogą życia dla Warszawy”, gdy za jej pomocą zaopatrywano w żywność okupowaną Warszawę.

Chcąc uczcić i przypomnieć mieszkańcom 100 rocznicę uruchomienia połączeń koleją Karczewską, 12 kwietnia 2014 roku uczniowie zrzeszeni w Uczniowskim Klubie Sportowym „Akwinata Team” zorganizowali na historycznej trasie kolejki (po której dziś zostały tylko budynki poszczególnych stacji) I Bieg Wąskotorowy, na dystansie 8,5 km, 3,5 km dla młodzieży i 6 km dla kategorii Nordic Walking oraz biegi dla dzieci.

I tak zaczęła się nowa historia – historia biegów wąskotorowych.